Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border Kolie

28. 5. 2007

ZEMĚ PŮVODU

Anglie.

CHARAKTERISTIKA

Pastevecký pes a honácký pes.

VÝŠKA

Psi měří v kohoutku 53 až 55 cm, feny jsou o něco menší.

SRST

Srst je podlouhlá, lesklá, s hustou podsadou. Všechny barvy jsou přípustné, ale bílá nesmí převažovat. Nejčastěji se vyskytuje černobílá srst.

PÉČE

Srst border kolie vyžaduje poměrně málo péče. Kartáčováním jednou za týden udržíte srst v dobré kondici.

VÝCHOVA

Border kolie je po celém světě známa svou inteligencí a snahou vyhovět svému pánovi. Velice rychle si osvojí nové povely a velká většina z nich má přirozené vlohy pro zahánění dobytka.

SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA

Má-li border kolie dostatek pohybu a zaměstnání, vychází všeobecně dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Nemá-li dostatek práce, přidělí si nějaký úkol sama a bude například "zahánět" vaše děti.

POHYB

Border kolie, která nemá co dělat, je nadmíru obtížným a někdy i agresivním psem. Ale dostatek pohybu není vše, co toto plemeno potřebuje. Tento pes musí a chce pracovat a jeho tělo i duše musí být "krmeny", jedním nebo více úkoly. Není proto náhoda, že se v soutěžích umísťuje vždy na nejvyšších příčkách, jde-li o obratnost, poslušnost, fly-ball, zaháňku ovcí atd. Jsou to perfekcionisté s neutuchající snahou plnit přání svého pána. Zkrátka toto plemeno žije, aby pro vás pracovalo, každý den nanovo.

ZVLÁŠTNOSTI

Toto plemeno můžete bez problémů držet v boudě, pes však musí být denně zaměstnán a musí být často v kontaktu se svým pánem.

Pro lidi, kteří chtějí něčeho dosáhnout v psích sportech, je border kolie darem z nebe, ale také zemědělci, kteří ji nechávají vykonávat její původní práci, nebudou zklamáni. Border kolie není pes do domácnosti, s kterým se tu a tam něco dělá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.boroninka.blog.cz

(Ronina, 9. 4. 2009 16:07)

ahojky, u mě na blogu je nová bleskovka. Pokud chceš můžeš se zapojit do CFTBA-soutěž o nej zvířátko. Koukni se a zapoje se:)

Ahoj sháním štěnátko

(Marksick, 9. 3. 2008 17:38)

Ahoj sháním štěnátko
Ahoj mám zájem o pejska!!!Prosím ty co mají štěnátko, které chtějí darovat (nebo cenove max. do 2000kč) aby se mi ozvaly na Marksicek@seznam.cz !!!Jsem ze středočeského kraje!!! Mám zájem o psa bez PP!!! Předem všem moc děkuji za případné nabídky!!!